Nieco niespodziewanie post napisany prze zemnie w zeszłym tygodniu, przykuł uwagę wielu osób na całym świecie. W poniedziałek poinformowałem, że mapy Yandex czyli rosyjski odpowiednik Google Maps, nieumyślnie ujawnił ponad 300 obiektów wojskowych i rządowych w Turcji i Izraelu, poprzez ich zamazanie. Sprawa ta przybrała dziwny obrót, dając przyczynek do powstania kolejnej, ciekawej historii.

Po wybuchu całego zamieszania, Yandex zwrócił uwagę, że jego wysiłki zmierzające do ocenzurowania wybranych miejsc, są wymogiem aktualnie panujących lokalnych przepisów w danym kraju. Oświadczenie Yandex stwierdza również, że „nasz produkt przedstawiający mapy Izraela, jest zgodny z izraelską, krajową mapą publiczną, opublikowaną przez rząd Izraela, który z kolei wymaga aby rozmywać miejsca i instalacje o znaczeniu wojskowym”.

„Krajowa mapa publiczna”, do której odwołuje się Yandex, jest oficjalną internetową mapą Izraela, prowadzoną przez izraelskie centrum map (מרכז למיפוי ישראל) w ramach izraelskiego rządu. Ponieważ Yandex twierdzi, że bierze przykład z tej mapy, zastanowiło mnie, czy oznacza to tym samym, że izraelski rząd również selektywnie ukrywa miejsca na swojej oficjalnej mapie.

Nie myliłem się. W rzeczywistości rząd izraelski wykracza daleko poza samo rozmycie obrazów. W rzeczywistości usuwają całe obiekty z mapy i to w dodatku całkiem niechlujnie. Zwykle usuwane miejsca są zastępowane plamami podrobionych pól uprawnych lub pustyni, ale czasami są one po prostu zamalowane białymi lub czarnymi plamami.

Niektóre z bardziej oczywistych przykładów izraelskiej cenzury obejmują obiekty jądrowe:

  • Baza Tel-Nof Air znajduje się w pobliżu podejrzanego magazynu rakiet, z których oba zostały pomalowane identycznymi plamami pól uprawnych.
  • Baza lotnicza Palmachim, to domniemane miejsce startu testowych pocisków Jericho i jest kolokowana z Centrum Badań Jądrowych Soreq, które podobno jest odpowiedzialne za badania i projekty broni jądrowej. Cały obszar został zastąpiony fałszywą pustynią.
  • Baza marynarki wojennej w Hajfie zawiera przystanie dla okrętów podwodnych, o których mówi się, że są w stanie przenosić broń jądrową, jest całkowicie zaciemniona na oficjalnej mapie.
  • Ośrodek Badań Jądrowych na pustyni Negev w Dimona, jest odpowiedzialny za produkcję plutonu i trytu w izraelskim programie broni jądrowej i został całkowicie wybielony na oficjalnej mapie.
  • Baza Lotnicza Hatzerim nie ma żadnego powiązania z izraelskim programem broni jądrowej, jednak niechlujna metoda użyta do zamaskowania jej istnienia (przez zwykłe skopiowanie bardzo charakterystycznego i różnokolorowego wycinka pustyni z obszaru oddalonego o zaledwie pięć kilometrów) była zbyt dobra, by ją pominąć.

Biorąc pod uwagę, że wszystkie te lokalizacje są dobrze widoczne za pośrednictwem Google Earth i innych platform mapujących, oficjalna mapa Izraela jest doskonałym przykładem niepotrzebnej cenzury. Tymczasem Izrael nie jest jedynym krajem stosującym bezsensowną tajemnicę. Mapy Naver w Korei Południowej regularnie zamalowują wrażliwe miejsca fałszywymi górami lub drzewami, a belgijskie Ministerstwo Obrony pozywa do sądu Google’a za nieprzestrzeganie jego żądań o rozmycie swoich obiektów wojskowych.

Przed rozpowszechnieniem się zdjęć satelitarnych o wysokiej rozdzielczości, cenzurowanie obiektów wojskowych na zdjęciach lotniczych, było z pewnością skuteczną metodą ochrony wrażliwych danych stosowaną przez wiele krajów. Jednak teraz, gdy każdy kto ma połączenie z Internetem, ma swobodny dostęp do tych zdjęć, najzwyczajniej w świecie nie ma sensu stosować tych niepotrzebnych praktyk cenzorskich, zwłaszcza, że ​​metody te często mogą dać efekt odwrotny od zamierzonego i zwrócić uwagę na rejony, które powinny pozostać w ukryciu.

Studium przypadków takich jak Yandex i Strava, w których lokalizacje tajnych obiektów wojskowych zostały ujawnione poprzez publikację termalnych map biegaczy, powinny ostatecznie przekonać rządy, że ​​ich dane stają się coraz łatwiej dostępne dzięki metodom open source. Rządy powinny podjąć odpowiednie kroki w celu zabezpieczenia informacji, które są absolutnie kluczowa dla bezpieczeństwa narodowego, oraz stać się bardziej transparentne z informacjami, które informacjami wrażliwymi nie są, jak ma to miejsce w zupełnie bezcelowym cenzurowaniu map.

Matt Korda

Tłumaczenie Enigmatis

Artykuł ukazał się na fas.org