Białe Hełmy: Kim są kto ich stworzył i jakie jest ich prawdziwe zadanie w syryjskim konflikcie? Pytania te pozostają w dużej mierze bez odpowiedzi ze strony rządów, głównych mediów i organizacji pozarządowych powiązanych z NATO, w tym ONZ, które skupiły swoje wysiłki na zmianie syryjskiego reżimu przez ostatnie siedem lat.

Białe Hełmy osiągnęły status niemal kultowy, dzięki zróżnicowanemu, dobrze działającemu, finansowanemu systemowi wsparcia. Ich zdjęcia zdobią pierwsze strony większości mainstreamowych mediów, niemal zawsze kiedy piszą one o sytuacji w Syrii. Ich bezprecedensowy sukces można powiązać z kampanią PR z najwyższej półki, która jest zgodna z najwyższymi standardami branży Public relations od momentu, gdy Białe Hełmy stały się publiczną twarzą „pierwszej pomocy” w Syrii, czyli od momentu ich utworzenia w marcu 2013 roku.

Tak ogromy sukces w postrzeganiu ich przez społeczeństwo, nie byłby możliwy, bez pewnych potężnych organizacji działających zakulisowo w celu stworzenia tak silnej marki, która przesłoniła zachodniej opinii publicznej prawdziwy obraz wydarzeń.

Przez ostatnie trzy lata prowadziłam śledztwo w sprawie słynnej na cały świat organizacji pozarządowej czyli Białych Hełmów. Ostatnio osiągnęła ona szczyty sławy, za sprawą Oskara przyznanego przez Hollywood, który nagrodził film dokumentalny wyprodukowany przez Netflix, w którym prezentowane są wyczyny Białych Hełmów na terenie Syrii. To dochodzenie zakończyło się kilkoma wizytami w Syrii, które odbyłam na własny koszt, w celu poszerzenia mojej wiedzy poprzez osobiste wywiady na terenie kraju. Spędziłem w Syrii w sumie cztery miesiące począwszy od lipca 2016 r. Moja ostatnia podróż miała miejsce od lipca do sierpnia 2017 r.

W pierwszej części serii moich reportaży, przedstawię genezę powstania Białych Hełmów, a także skąd się wziął pomysł ich stworzenia oraz jego dalszą ewolucję, który ostatecznie doprowadził do stworzenia jednej z najbardziej znanych organizacji humanitarnych, jakie kiedykolwiek znał świat.

Motto Bialych Hełmów. (Zdjęcie: White Helmet website)

Kim są Białe Hełmy?

Według strony internetowej Białych Hełmów:

 1. Neutralna, bezstronna, humanitarna organizacja pozarządowa, bez oficjalnej przynależności politycznej lub wojskowej, oraz zobowiązania do świadczenia usług każdemu w potrzebie, bez względu na wyznanie lub przynależność polityczną”.
 2. Ich motto brzmi: „Ocalić jedno życie, to jak ocalić całą ludzkość„, czyniąc ich neutralnymi religijnie i działającymi bez uprzedzeń.
 3. Są nieuzbrojeni.
 4. Uratowali 90 000 istnień ludzkich od czasu rozpoczęcia pracy w Syrii (od końca 2013 r. do początku 2014 r.).
 5. Są Syryjczykami i stwarzają wrażenie, jakoby Białe Hełmy były główną, jeśli nie jedyną organizacją U.S.A.R. działająca w Syrii (Urban Search and Rescue /organizacja Poszukiwawczo – Ratownicza w terenie miejskim).

Moje dogłębne ustalenia co do podstaw tych twierdzeń, ujawniło bardzo niepokojące odstępstwa, które nigdy nie zostały podniesione lub skonfrontowane przez media głównego nurtu w Wielkiej Brytanii, UE lub USA, poza kilkoma bardzo małymi wyjątkami. Te „wyjątki” odnoszą się do kwestii związanych z Białymi Hełmami tylko po to, aby celowo odwrócić narrację od koncepcji „zbawiciela” i zdyskredytować każdą rzetelną krytykę tej grupy, jako wytwór rosyjskiej propagandy. Dlaczego te kluczowe i wątpliwe aspekty Białych Hełmów, nigdy nie zostały profesjonalnie poddane krytyce przez korporacyjne media?

Organizacja, której finanse sięgają dziesiątek milionów dolarów, głównie z pieniędzy podatników, powinna być poddana intensywnej kontroli w momencie, gdy krytyczne dowody przeciwko jej zbawczej roli są podnoszone niemal codziennie.

Odniosę się teraz do moich ustaleń, ale muszę jednocześnie podkreślić, że daleka jestem od bycia jedyną osoba, która zgłasza wątpliwości co do rzeczywistych działań Białych Hełmów (BH). Wielu moich kolegów będących niezależnymi dziennikarzami, działaczy pokojowych i prawdziwie pozarządowych organizacjach wspierających dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu syryjskiego, przeprowadziło własne analizy i doszło do tych samych wniosków lub wykazało te same wątpliwości.

Źródła finansowania Białych Hełmów

Białe Hełmy otrzymują dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii, co ciekawe – przez Fundusz Konfliktów, Stabilności i Bezpieczeństwa (CSSF) na pomoc niehumanitarną. Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez Foreign and Commonwealth Office, „… łączna wartość środków między czerwcem 2013 r. a końcem bieżącego roku finansowego (31 marca 2016 r.) wynosi 19,7 mln funtów.” Pod koniec września 2016 r. Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson obiecał kolejne 32 miliony funtów.

Niedawne śledztwo w sprawie Funduszu Stabilności i Bezpieczeństwa w Sprawach Zagranicznych Zjednoczonego Królestwa (CSSF), ujawniło nieoczekiwane źródło finansowania. Pochodziło ono z funduszu opiewającego na kwotę 1 mld funtów, z którego część została przeznaczona na działania promocyjne związane z BH, za pośrednictwem brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, oraz jego byłego pracownika i dyplomaty Carne Rossa.

W 2004 r. Ross założył organizacje pozarządową Independent Diplomat w USA, po tym jak skutecznie przedstawił się jako demaskator propagandy, która umożliwiła wojnę w Iraku. Ross pojawił się nawet w filmie dokumentalnym Johna Pilgera „Wojna, której nie widać„.

Podczas śledztwa, wysłano mi oświadczenia FARA (Foreign Agents Registration Act) z Independent Diplomat, które musi być wypełniane corocznie, w celu monitorowania, czy dana organizacja otrzymuje fundusze od innych rządów. W okresie od 2013 r. do 2016 r. Independent Diplomat otrzymał 3,7 mln GBP, z których większość pochodziła z CSSF. Według strony internetowej Independent Diplomat „współpracuje z reprezentantami ponad dwustu syryjskich grup społeczeństwa obywatelskiego z siedzibami w Syrii i poza nią.” Independent Diplomat korzysta z funduszy przyznanych przez CSSF w celu lobbowania na rzecz syryjskiej „opozycji”, zostało potwierdzone poprzez wpis, który ukazał się w Independent (U.K.):

Fundusz Konfliktów, Stabilności i Bezpieczeństwa, znany jako Conflict Pool, do kwietnia 2015 r., zapłacił amerykańskiemu NGO Independent Diplomat 1,4 miliona dolarów w ciągu ostatnich 18 miesięcy, aby lobbować w Departamencie Stanu USA w imieniu Narodowej Koalicji Syryjskiej Rewolucji i Sił Opozycyjnych.

Rzecznik Foreign Office powiedział w e-mailu:

U.K. wydało ponad pięć milionów funtów [6,5 miliona dolarów] od początku konfliktu w celu wsparcia syryjskiej opozycji. Pomoc ta obejmuje zapewnienie wsparcia negocjacyjnego i komunikacyjnego, a także doradztwo i szkolenia dla personelu w ich międzynarodowych biurach.”

We wrześniu 2016 r. Independent Diplomat wykorzystał pewien procent otrzymanych funduszy, aby zorganizować trasę promocyjną dla lidera BH – Raeda Saleha, a także dla Syria Program Manager, Mayday Rescue, Farouq al Habib pod tytułem: „Tu jest Aleppo, obraz z środka oblężonej Syrii”. Deportacja Raeda Saleha z USA za jego „ekstremistyczne powiązania” została omówiona w dalszej części tego raportu.


Rozmowa Vanessy Beeley z U.K. Column na temat promocji ekstremizmu przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii.

Pomimo wielokrotnego twierdzenia przez BH, że są organizacją niezależną, czyli taką, która nie bierze pieniędzy od rządów i zachowuje bezstronność w konflikcie syryjskim, jak ujawniono Białe Hełmy również otrzymały 23 miliony dolarów od amerykańskiej administracji, za rządów prezydenta Baracka Obamy, za pośrednictwem sieci USAID / Chemonics. Ta pomoc została otwarcie potwierdzona przez Marka Tonera z amerykańskiego Departamentu Stanu podczas briefingu prasowego, który odbył się w kwietniu 2016 r., następnie potwierdzono to samo na stronie internetowej BH:

„Od 2014 r. praca Syryjskiej Obrony Cywilnej została wsparta przez Mayday Rescue and Chemonics, którzy wdrażają międzynarodowe programy pomocy zapewniające szkolenia i sprzęt, wsparcie prawne oraz rozbudowę potencjału organizacyjnego. „

Co ciekawe, oryginalne wideo z briefingu prasowego Mark Toner zostało usunięte przez YouTube. Jednak kopię filmu można znaleźć tutaj na Vimeo (również już niedostępne)

Raed Saleh jest liderem Białych Hełmów. Saleh pochodzi z Jisr Al Shugour, miasta położonego blisko granicy z Turcją. Twierdzi on, że początkowo był sprzedawcą elektroniki. Już w 2011 roku Jisr Al Shughour było jednym z pierwszych miast w prowincji Idlib, które wpadło w ręce ekstremistów. Jedno z wielu okrucieństw w tym konflikcie, zostało popełnione w czerwcu 2011 r., gdy Wojska Syryjskiej Arabskiej Armii (SAA) i cywile z Syrii zostali zmasakrowani przez nacierające siły bojowników. W dalszej części tego raportu analizujemy przyczyny deportacji Saleha z USA i jego wyraźne powiązania z oddziałami Nusra Front w Syrii.

Spojrzenie na różne strony internetowe rządów UE i media, pokazuje, że Holandia również sfinansowała Białe Hełmy w wysokości 4,5 miliona dolarów; Niemcy 4,5 miliona dolarów; Dania 3,2 mln USD, a Japonia na nieujawnioną sumę. Białe Hełmy otrzymują także sprzęt i zapasy z różnych państw członkowskich UE, w tym z Francji.

Abdulrahman Al-Mawwas, główny oficer łącznikowy Białych Hełmów, powiedział podczas wywiadu dla RT – tuż po niedawnym spotkaniu z czołowymi francuskimi urzędnikami, w tym z prezydentem Francois Hollande i premierem Manuelem Vallssem: „Nie ukrywamy tego, przyznajemy, że jesteśmy finansowani przez USA, Wielka Brytanie, Niemcy, Holandię.” Al-Mawwas powiedział również, że „wsparcie” od mocarstw zachodnich obejmuje zapewnienie Białym Hełmom „sprzętu … pojazdów, a także wsparcia w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych

https://www.mintpressnews.com/wp-content/uploads/2017/09/5807e47cc46188e43c8b45cb.mp4?_=1

Istnieją przesłanki, by sądzić, że finansowanie BH przez UE, jest ukryte za fasadą Pomocy w nagłych wypadkach w zakresie zdrowia i wsparcia dla ludności dotkniętej kryzysem w Syrii, za pośrednictwem Dyrekcji Generalnej ds. Europejskich Operacji Ochrony Cywilnej i Pomocy Humanitarnej. (DG-ECHO), dawniej znany jako Biuro Pomocy Humanitarnej Wspólnoty Europejskiej.

Francuski prezydent Francois Hollande, po lewej stronie, podaje rękę Rahedowi Salehowi, dyrektorowi Obrony Cywilnej Syrii -Białych Hełmów, po spotkaniu z delegacją syryjską w Pałacu Elizejskim, w Paryżu, w środę 19 października 2016 r. (AP / Francois Mori)

Niedawno Katar potwierdził również swój wkład finansowy dla Białych Hełmów za pośrednictwem własnego Funduszu Rozwoju, we współpracy z Katarskim Czerwonym Półksiężycem. Wiadomo, że Katar finansuje wiele ekstremistycznych frakcji, które działają w Syrii przez ostatnie siedem lat, w tym Front Nusra, Ahrar Al Sham, Nour Al Din Zinki i wiele ich pomniejszych ugrupowań, tym samym brutalnie ułatwiając koalicyjne cele Stanów Zjednoczonych, dążących do destabilizacji niepodległego, suwerennego narodu i doprowadzenia do całkowitej zmiany reżimu, a raczej ustanowienia reżimu marionetkowego, zgodnego z ambicjami supremacji amerykańskich koalicjantów w regionie.

Warto również zauważyć, że rolą Katarskiego Czerwonego Półksiężyca, na początku konfliktu, było dostarczenie 2,2 miliona dolarów na zakup broni dla ekstremistycznych grup walczących w Syrii:

Mosab Obeidat, poprzedni zastępca szefa misji w Katarskim Czerwonym Półksiężycu, jeden z jego urzędników, Khaled Diab został oskarżony o dostarczenie 2,2 miliona dolarów na zabezpieczenie broni dla ugrupowań terrorystycznych w Syrii. Szczegóły tej transakcji i jej ujawnienia, można znaleźć w tym artykule Al Akhbar z czerwca 2013 r. „- Białe hełmy: Wojna przez oszustwo Część I

Mayday Rescue powstała w Holandii w 2014 r., po utworzeniu Białych Hełmów w marcu 2013 r. Jej podstawowa funkcja wydaje się być pośrednio „nienastawiona na zysk”. Została stworzona jako pośrednik do otrzymywania i następnie przekazywania funduszy dla BH. Wspomniany wyżej Mosab Obeidat, był jednym z pierwszych pracowników, ale wszystkie szczegóły dotyczące personelu na stronie internetowej Mayday zostały usunięte. Darczyńcy „Mayday” są wymienieni na ich stronie internetowej i obejmują brytyjskie CSSF, Niemcy, Holandię i Danię.

Wczesne wideo wykonane we współpracy z Hands Off Syria (Ręce Precz od Syrii), pokazuje ewolucję Białych Hełmów które wyrosły na ikonę, którą od tego czasu stali się w zachodnich mediach i wśród organizacji pozarządowych powiązanych z NATO.

Białe Hełmy otrzymują znaczne publiczne fundusze, za pośrednictwem ich „Hero Fund„, zorganizowanego ponownie przez ich niestrudzoną machinę PR, prowadzoną przez Syria Campaign. Natomiast Syria Campaign, dostała fundusze na rozpoczęcie swojej działalności od Ajmana Asfari, czyli dyrektora Petrofaca. Asfari ma swoje własne przedstawicielstwo w Syrii, gdzie prowadzi swoje interesy naftowe. Posiada także związki z rządem Wielkiej Brytanii. Asfari był również napiętnowany za swoją hojność dla Torysów pod rządami Theresy May.

Właściciele spółek z branży naftowej, obiecali dalsze wsparcie dla rządu Wielkiej Brytanii, w przypadku powrotu do władzy konserwatystów. Tymczasem wsparli partię sumą ponad 390 000 funtów od momentu, gdy Theresa May została premierem.

Należy do nich Ian Taylor, dyrektor generalny Vitol, którego firma została ukarana grzywną za dokonywanie płatności na rzecz irackiej firmy państwowej, a także Ayman Asfari, dyrektor generalny Petrofac, który niedawno był przesłuchiwany przez biuro ds. Poważnych Nadużyć Finansowych w związku z podejrzeniem o korupcję.

W październiku 2016 r. rząd Nowej Zelandii ogłosił, że ich straż pożarna zapewni wsparcie w procesie szkolenia dla Białych Hełmów. Minister spraw zagranicznych Murray McCully i minister spraw wewnętrznych Peter Dunne wyrazili swój podziw dla grupy, stosując standardowe, publicystyczne regułki PR:

Syryjska Obrona Cywilna, znana jako Białe Hełmy, pomogła ocalić tysiące ludzi dotkniętych przez trwającą przemoc w Syrii. Nowa Zelandia zgodziła się udzielić pomocy w szkoleniu Białych Hełmów. Ta inicjatywa mająca praktyczny wymiar, jest połączona z pracą, którą wykonujemy w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w celu poprawy sytuacji humanitarnej w Syrii i dążenia do zakończenia konfliktu. „

Wreszcie dochodzimy do momentu, w którym powstaje w czerwcu 2016 r. fundusz Jo Cox. Jo Cox, ambitna labourzystowska parlamentarzystka, która żarliwie lobbowała za brytyjską interwencją w Syrii, została zamordowana w Wielkiej Brytanii 16 czerwca 2016 r. Prawicowy „terrorysta” Thomas Mair, został skazany na dożywocie za swoje morderstwo. Jedną z przyczyn dla których Jo Cox tak mocno zaangażowała się w sprawy Syrii, były Białe Hełmy. Według crowdfunding’owej strony internetowej, zostało uzbierane 1,5 miliona funtów do podziału między trzy cele funduszu, w tym Białe Hełmy:

Ohydne morderstwo wschodzącej gwiazdy polityki Zjednoczonego Królestwa., poseł Jo Cox, wzburzyło opinią całego świata. W ciągu kilku godzin od jej śmierci, w jej imieniu ustanowiono specjalny fundusz, aby zebrać pieniądze na trzy cele. Jednym z nich są syryjskie Białe Hełmy. ” – Kim są syryjskie Białe Hełmy?

Wszystkie rządy i instytucje z nimi powiązane, które finansują Białe Hełmy, publicznie zadeklarowały zainteresowanie, lub pracują na rzecz usunięcia uznanego na arenie międzynarodowej syryjskiego rządu i jego demokratycznie wybranego prezydenta, Baszara Al Assada, w ten sposób wpływając na „zmianę reżimu” w Syrii. Sam ten fakt, musi z pewnością zagrozić deklarowanej neutralności grupy.

Zrzut ekranu z wideo (powyżej) przedstawiający Białe hełmy wyraźnie wiążące się z mityczną „umiarkowaną” FSA (Free Syrian Army), która współpracuje z Nusra Front i różnymi ekstremistycznymi grupami.

Jednak Białe Hełmy nadal twierdzą, że są „neutralną i bezstronną organizacją. Nie zobowiązujemy się do lojalności wobec żadnej partii politycznej lub grupy. Służymy wszystkim ludziom w Syrii – pochodzimy z ludu i jesteśmy dla ludu”.

W tym promującym BH nagraniu dla (ufundowanej i uzbrojonej przez CIA i NATO) Wolnej Armii Syrii (FSA), pojawia się wizerunek jednego z tych „bezstronnych” ratowników BH, wraz z innymi syryjskimi profesjonalistami, którzy przyłączają się do popieranych przede wszystkim przez koalicję USA , „umiarkowanych bojowników” FSA. Obecnie przyjęta przez Zachód oficjalna linia mówi, że FSA jest obecnie wygasłym mitem.

Z początkiem formowania amerykańskiej koalicji, finansowaniu i marketingu na rzecz syryjskiego „powstania”, FSA została wchłonięta w szeregi lepiej finansowanych grup ekstremistycznych, takich jak Nusra Front (syryjska al-Kaida), których zdolności bojowe są znacznie większe, niż skromne zasoby broni FSA. FSA stała się niczym więcej, jak tylko narzędziem potężniejszego Nusra Front.

Podczas gdy Stany Zjednoczone były najważniejszym wspierającym uczestnikiem za pośrednictwem swojego programu USAID / Chemonics, były one tak naprawdę drugorzędne w stosunku do brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które z kolei było głównym źródłem finansowania i szkolenia dla BH. Wcielone do społeczeństwa syryjskiego trzy lata po rozpoczęciu zastępczej (proxy) wojny, która od prawie siedmiu lat toczy się przeciwko suwerennemu państwu przez koalicję pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych, Białe Hełmy są całkowicie brytyjskim wynalazkiem.

Białe Hełmy powstały w Turcji, a nie w Syrii. Ich szkolenia w zdecydowanej większości odbywają się w Turcji i Jordanii, a nie w Syrii. BH zostały założone w marcu 2013 r. przez brytyjskiego byłego oficera Jamesa Le Mesuriera, z pomocą początkowego kapitału w wysokości 300 000 $ pochodzącego z Japonii, Wielkiej Brytanii i USA.

Wyjątkowa obsada składająca się z al-Kaidy i ugrupowań ekstremistycznych

Zrzut ekranu z filmu wideo, przedstawiającego ofiarę porwania ISIS Johna Cantile, nakręcony w Aleppo w 2014 i 2015 roku.

Białe Hełmy działają wyłącznie na obszarach Syrii zajętych przez znane organizacje terrorystyczne, w tym Nusra Front i ISIS (Daesh), wraz z tak zwanymi „umiarkowanymi rebeliantami”, takimi jak Ahrar al Sham i Nour Al Din Zinki. Wszystkie te grupy i ich pochodne, są odpowiedzialne za przeprowadzenie czystek etnicznych i pogromy na ludności syryjskiej.

Grupa Nour Al Din Zinki nagrywała się podczas torturowania a następnie ścięcia głowy 12-letniego, palestyńskiego dziecka Abdullaha Issy w lipcu 2016 r. Podobnie jak BH, większość zbrojnych grup otrzymuje fundusze, szkolenia, sprzęt, broń i wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych i ich koalicjantów, w szczególności państw Zatoki Perskiej – fakt ten jest również szeroko udokumentowany.

Białe Hełmy zmierzają w kierunku sekty

Podczas kryzysu humanitarnego w mieście Madaya, w Syrii, w styczniu 2016 roku, Białe Hełmy w Idlib zostały sfotografowane, podczas demonstracji i obnoszenia się ze sztandarami wzywającymi do „spalenia i zniszczenia” miast Kafarya i Foua.

Białe hełmy niosące plakaty wzywające do wypalenia Kafaryi i Foua, oraz post Facebooka autorstwa Abdula Halima Al Shehaba z BH, żądającego „eksterminacji” Kafaryi, styczeń 2016. (Źródło: Vanessa Beeley)

Kafarya i Foua to dwie wioski w prowincji Idlib, które są w pełni oblężone przez Jaish al Fatah (Army of Conquest), która jest sprzymierzona z Ahrar Al Sham i Nusra Front. Wioski te były w pełni otoczone od marca 2015 r. Oblężenie spowodowało głód wśród mieszkańców, a także brak wody, leków i opieki medycznej. Codzienne ostrzały artyleryjskie i snajperskie dokonywane przez Ahrara Al Shama i Nusra Front, zabiły dotychczas ponad 1300 cywilów w obydwóch wioskach.

Jeśli uwzględnimy cywilów, którzy zostali zabici poza granicami wiosek podczas ewakuacji, takich jak Rashideen, to straty wynoszą prawie 2000 osób, będących członkami naszych rodzin i krewnych, a wszystko to w wyniku oblężenia i konfliktu terrorystycznego „dr Ali Moustafa, chirurg z Foua.

Cierpienie tych dwóch szyickich, muzułmańskich wiosek – zburzonych przez Nusra Front – jest nie do opisania. Apel Białych Hełm o eksterminację i spalenie tych wiosek, jest morderczym i głęboko sekciarskim aktem, nie mającym nic wspólnego z ich domniemaną „neutralnością”. Ten filmik uwypukla niektóre z przerażających aktów, którym poddano te wsie, zaczerpnięte z z Facebookowego profilu „Tale of Two Villages„:

Białe Hełmy odegrały także kluczową rolę we wspieraniu Nusra Front, podczas masakry w Rashideen 15 kwietnia 2017 r. Ewakuowani z obleganych wsi Kafarya i Foua, zostali uwięzieni w swoich autobusach przez dwa dni, przy minimalnej ilości jedzenia i wody. Trzeciego dnia dzieci zostały wywabione z autobusów przez Nusra Front i Białe Hełmy za pomocą ziemniaczanych czipsów. Gdy dzieci zbliżały się do jedzenia, w tłum dzieci wjechała niebieska ciężarówka, tym samym detonując znajdująca się wewnątrz bombę, w efekcie czego zginęło lub zostało rannych ponad 300 osób.

Niesławny, były członek BH Muawiya Hassan Agha, był obecny w Rashideen, kiedy dokonano masakry. Jest znany ze swojego zaangażowania w wykonanie egzekucji na dwóch jeńcach wojennych SAA w Khan Touman, Aleppo, Syria, maj 2016.

Byłam w Aleppo dzień po tej tragedii i mogłam porozmawiać z ocalałymi matkami, których dzieci zostały uprowadzone i zabrane do Turcji przez członków BH i terrorystów z Nusra Front. Wciąż brakuje 114 osób, w większości dzieci. Wróciłam także do Aleppo w lipcu 2017 r., aby przeprowadzić wywiad z pozostałymi osobami oraz rodzinami zaginionych, którzy zidentyfikowali Muawiya Hassan Agha na miejscu zdarzenia przed i zaraz po samobójczym ataku.

Udział w brutalności Nusra Front

Dostępne są materiały wideo (obecnie osunięte) i fotograficzne, które wyraźnie pokazują Białe Hełmy uczestniczące w operacjach Front Nusra, na obszarach zajmowanych lub przejętych przez tę organizację. Powyższy film został nakręcony podczas brutalnego ataku Nusra Frontla na Idlib w marcu 2015 roku. W tym filmie widać, że oprawcy BH, wyraźnie biją cywila będącego więźniem Nusra Front. Okrążają więźnia, mieszając się z uzbrojonymi i wrogimi bojówkami Nusra Front.

Warto wspomnieć, że YouTube niedawno ocenzurował i usunął wiele obciążających filmów z udziałem Białych Hełmów, pracujących ramię w ramię z Al-Kaidą w Syrii – w tym wideo powyżej, które w tajemniczy sposób nie jest już dostępne na YouTube. Kolejne wideo pokazuje działania BH, w tym Muawiya Hassana Agha, świętującego „zwycięstwo” z Nusra Front na głównym placu w Idlib.

Odnotowano co najmniej cztery zarejestrowane egzekucje, w które zaangażowane były Białe Hełmy:

1: 6 maja 2015 r. – Aleppo

Egzekucja z udziałem Białych Hełmów, podczas których usunęli ciała zabitych przez bojowników Nusra Front w Haritan, North Aleppo, Syria, maj 2015. (zdj .: Vanessa Beeley)

Białe Hełmy zostały sfilmowane podczas „sprzątania” po egzekucji przez Nusra Front cywilnego więźnia w Haritanie, w północnym Aleppo. Chociaż oficjalne oświadczenie Białych Hełmów mówi, że przybyli oni już po egzekucji, prędkość z jaką pojawiają się w filmie natychmiast po oddanym strzale w głowę pokazuje, że byli na miejscu i nie zrobili nic, aby temu zapobiec.

James Le Mesurier, instruktor BH i założyciel Mayday Rescue, niedawno odpowiedział na zarzuty dotyczące tego incydentu:

Ale o co chodzi z tym nieszczęsnym nagraniem z 6 maja 2015 r.? Ochotnicy BH zostali nagrani na wideo, tuż po tym jak kat wykonał wyrok na mężczyźnie. Okazuje się, że zmarły został osądzony i skazany na śmierć w miejscowym sądzie według prawa Szariatu – powiedział Mesurier. Kiedy jego ojciec dowiedział się o czasie egzekucji, wezwał Białe Hełmy, aby pomóc mu przeprowadzić godny pochówek. Poza tym sprawca był ubrany w bakalawę a nie w biały kask „- źródło Middle Ground

Co ciekawe, Le Mesurier uważa proces w ekstremistycznym sądzie według prawa Szariatu, oraz egzekucję pozasądową za akceptowalną. Jest to przykład, który wielokrotnie był powtarzany przez Białe Hełmy w ich późniejszym udziale podczas wyroków i egzekucji przez sądy Szariatu.

2: maj 2016 r. – Aleppo


Muawiya Hassan Agha robi selfie z dwoma schwytanymi żołnierzami SAA, którzy później zostali publicznie torturowani i straceni. Agha opublikował zdjęcia z egzekucji na swojej stronie na Facebooku, która została później usunięta.

Wielu innych członków BH również zamieszczało filmy z torturami i egzekucjami więźniów z Syryjskiej Arabskiej Armii na swoich profilach społecznościowych, wraz z ich pochwalnymi i uroczystymi komentarzami. Jeden z ochotników BH Muawija Hassan Agha, rzekomo został „wylany” z Białych Hełmów za udział w publicznej egzekucji dwóch jeńców armii Syryjskiej Arabskiej Armii w Khan Touman, na południu Aleppo w maju 2016 r. Jest rzeczą oczywistą, że ta egzekucja stanowi wyraźne pogwałcenie wszelkiej etyki związanej z rzekomo „brakiem stronniczości” Białych Hełmów.

Jednak pomimo kilku próśb, oficjalne oświadczenie nigdy nie zostało wydane przez Białe Hełmy. Również nie potępili oni publicznych tortur i egzekucji jeńców wojennych, czynów sprzecznych z Konwencją Genewską. Po trzech tygodniach od jego rzekomego zwolnienia, Agha pojawił się ponownie na zdjęciach Białych Hełmów jako jeden z ich fotografów.

W czerwcu 2016 r. Muawiya Hassan Agha został zauważony jako fotograf podczas akcji ratunkowej BH, pomimo twierdzenia, że Białe Hełmy go zwolniły ze swoich szeregów i potępiły jego udział w egzekucji pozasądowej. Agha jest po prawej, trzymający aparat fotograficzny i ubrany na czarno. (Zrzut ekranu strony na Facebooku)

3: 19 maja 2017 r. – Dara’a

W cytowanym wcześniej artykule Middle Ground, James Le Mesurier, weteran wojskowy i instruktor Białych Hełmów, jest cytowany jako mający niezwykłą analogię do kontestacji oskarżeń o Białe Hełmy biorące udział w egzekucjach sądowych w Szariacie:

Oskarżenie Białych Hełm o ten czyn byłoby podobne do oskarżenia Józefa z Arymatei o ukrzyżowanie Jezusa”.

Józef z Arymatei jest w historii uważany za ucznia, który przygotował ciało Jezusa Chrystusa do pochówku. To cyniczne stosowanie bluźnierstwa w celu oczyszczenia Białych Hełmów z ich wielu grzechów, odbiło się czkawką jego autorowi, albowiem materiał filmowy „zbawicieli całej ludzkości” biorących udział w egzekucjach, pojawił się później w mediach społecznościowych.

Ta egzekucja miała miejsce w mieście Jasim, Dara’a, na południe od Damaszku. Białe Hełmy są nie tylko świętowały makabryczne morderstwo, ale ponownie posprzątali, bezceremonialnie usuwając ciało ze sceny. Ich późniejsze twierdzenia, że robili to w celu należytego pochówku i oddania ofierze należytej godności, stają się absurdalne w momencie gdy ktoś ogląda wideo poniżej (video osunięte).

4: 21 czerwca 2017 r. – Dara’a

Na tym nagraniu widać członka „Białych Hełmów” z zespołu „Dara”, wspinającego się po zamordowanych i poćwiartowanych ciałach żołnierzy Syryjskie Arabskiej Armii, ułożonych na półciężarówce. Podczas gdy członek BH stoi na zmasakrowanych ciałach, ekstremiści otaczający ciężarówkę paradują z odciętymi głowami jako trofeum wojennym. Nie widać szoku czy przerażenia na twarzy „bohaterskiego” Białego Hełmu. Wręcz przeciwnie, widać jak wydobywa syryjską flagę spośród ciał SAA, po czym rzuca ją na ziemię.

Powiedziano mi, że oryginalne wideo znacznie dłuższe i zawierało sceny o wiele bardziej upokarzające, które mogłyby doprowadzić do prawdziwej rozpaczy rodziny żołnierzy SAA, których ciała zostały tak ohydnie zbezczeszczone. Oryginalny film został wyemitowany przez RT i można go obejrzeć tutaj. Jest to z pewnością jeden z najgorszych filmów, jakie widziałam, więc proszę czuć się ostrzeżonym. Oto zrzuty ekranu z filmu wideo, które pokazują przerażającą naturę tego okrucieństwa popełnianego przez Białe Hełmy i ekstremistyczne grupy, po raz kolejny pracując ramię w ramię w Syrii. „- Odcięte głowy żołnierzy SAA nazywane trofeami.

Zrzuty ekranu z egzekucji i rozczłonkowywania jeńców wojennych SAA, z udziałem Białych Hełmów.

Białe Hełmy próbowały zdystansować się ponownie od udziału w brutalnym rozczłonkowaniu ciał schwytanych żołnierzy SAA. Wydali oświadczenie, twierdząc, że „zwolnili” sprawcę. Zgodnie z oświadczeniem „zachowanie wolontariusza stanowi rażące naruszenie zasad postępowania”.

Białe Hełmy są organizacją finansowaną ze środków publicznych, za pośrednictwem swoich działań związanych z gromadzeniem funduszy. Korzystają również z rządowych programów finansowania, które zależą od składek podatników. Gdzie dochodzenie w sprawie organizacji, której członkowie często „naruszają” nie tylko „kodeks postępowania” Białych Hełmów, ale także międzynarodowe prawo humanitarne stosowane w czasie wojny?

Deportacja za „kontakty z ekstremistami”

Przywódca Białych Hełmów, Raed Saleh, został deportowany z lotniska Dulles w USA w kwietniu 2016 r. niedługo po wylądowaniu na nim. Nie podano wyjaśnień dotyczących tej decyzji. Mark Toner z Departamentu Stanu USA, odpowiadał na pytania mediów podczas briefingu prasowego. Przyznał, że BH były finansowane przez USA na łączną kwotę 23 milionów dolarów, a także zasugerował, że Raed Saleh może mieć „kontakty z ekstremistami”. Raed Saleh ostatecznie dostał pozwolenie na przylot do USA we wrześniu 2016 r., gdzie rozmawiał w siedzibie ONZ w Nowym Jorku z holenderską dyplomacją. Jak zauważył The New York Times, Saleh brał udział w zamkniętej sesji wraz z syryjskimi działaczami oraz byłym sekretarzem stanu Johnem Kerrym.

W ujawnionych rozmowach Raed Saleh oraz inny syryjski działacz i bloger na rzecz „zmiany reżimu” Marcell Shehwaro, mocno lobbowali za amerykańską interwencją wojskową, w celu doprowadzenia do pożądanej zmiany reżimu. Upodobanie Białych Hełmów do politycznych wypowiedzi i lobbingu, stawia pod znakiem zapytania ich oświadczenia, co do bycia organizacją apolityczną i humanitarną. Ich rozmowę można usłyszeć tutaj:

Przywódcy Białych Hełmów: powiązania terrorystyczne i ideologia

Raed Saleh sfotografowany z Mustafą Al Haj Yussef, przywódcą Białych Hełmów w Khan Sheikhoun, Idlib. (Zdjęcie: Facebook)

Raed Saleh, lider i oficjalny przedstawiciel Białych Hełmów, jest bliskim współpracownikiem innego, lokalnego przywódcy Białych Hełmów: Mustafa Al Haj Yussef. Yussef dołączył do BH w 2013 roku i został sfotografowany w Idlib z Raed Saleh. Konta społecznościowe Yussefa ujawniają, co następuje:

 • Yussef wezwał do jedności ekstremistycznych frakcji, takich jak Nusra Front i Ahrar al Sham.
 • Yussef jest lojalny wobec Ahrara Al Shama, oraz okazuje mu poparcie. Ahrara Al Shama był odpowiedzialny za masakry w wiosce Alawite Al Zaraa w maju 2016 roku.
 • Yussef publicznie wezwał do ostrzału cywili w Damaszku podczas wyborów w 2014 roku.
 • Yussef opowiadał się za egzekucjami cywili podczas Ramadanu w przypadku nie przestrzegania przez nich postu.
 • Yussef popiera plądrowanie domów SAA po ich pojmaniu lub poddaniu egzekucji.

Gdyby szef Czerwonego Krzyża złamał swoją etykę zawodową takimi oświadczeniami, z pewnością wzywalibyśmy do poddania go pełnemu śledztwu. Białe Hełmy widocznie otrzymały immunitet chroniący je przed ewentualnym śledztwom w sprawie ich rażącego zachowania i łamania Konwencji Genewskiej dotyczącej traktowania jeńców wojennych.

Prawdziwi, syryjscy wolontariusze obrony cywilnej

Członek rzeczywistej załogi Syryjskiej Obrony Cywilnej w miejscowości Lattakia, Syria, sierpień 2017. (Zdjęcie: Facebook)

Białe Hełmy są również mylnie określane jako „Syryjska Obrona Cywilna”. Jednak nazwa ta zgodnie z prawdą, odnosi się do organizacji istniejącej w Syrii od 1953 r. Spotkałem się z członkami tej formacji w Aleppo, Lattakii, Tartous i Damaszku podczas mojego pobytu w Syrii. PRAWDZIWA Syryjska Obrona Cywilna (RSCD) została założona przez członków ICDO (Organizacja Międzynarodowej Obrony Cywilnej), która jest stowarzyszona z ONZ, WHO, OCHA, Czerwonym Krzyżem i Czerwonym Półksięzycem.

PRAWDZIWA Syryjska Obrona Cywilna nadal opłaca składki do ICDO w wysokości 20 000 franków szwajcarskich rocznie. Grupa działała na terenach kontrolowanych przez rząd jak i uzbrojone bojówki aż do 2016 r., kiedy to zdecydowano, że powinna działać wyłącznie na terenach kontrolowanych przez rząd ze względów bezpieczeństwa, albowiem zbrojne grupy celowo atakowały ich załogi podczas misji ratunkowych na okupowanych obszarach.

Mapa pokazująca obszary kontrolowane przez rząd syryjski, a także finansowane ze środków NATO i państwo Zatoki Perskiej frakcje ekstremistyczne i terrorystyczne. (Zdjęcie: 21WIRE)

PRAWDZIWA Syryjska Obrona Cywilna, działa głównie na obszarach zarządzanych przez rząd, jednakże swoje usługi udziela 80 procentom ludności Syrii, w tym ponad sześciu milionom osób, którzy uciekli ze swoich domów do miast będących pod kontrolą rządu.

Fares Shehabi, członek parlamentu Syrii pochodzący z Aleppo i szef Izby Handlowej miasta, przesłał następujące oświadczenie dla Zachodu, dotyczące autentycznej obrony cywilnej w Syrii:

Kiedy w zeszłym roku Białe Hełmy zostały nominowane do Pokojowej Nagrody Nobla, dostały niemal powszechne poparcie od mediów głównego nurtu w Wielkiej Brytanii, a adres internetowy do RSCD (rzeczywistej syryjskiej obrony cywilnej) na stronie internetowej ICDO, został tajemniczo przekierowany na stronę Białych Hełmów. Zadzwoniłam wtedy do ICDO w Genewie i rozmawiałam z ich przedstawicielem, który zapewnił mnie, że to zwyczajny błąd administracyjny. Podczas naszej rozmowy następujące oświadczenie zostało złożone przez tego przedstawiciela:

 • Białe Hełmy nie są uznawane przez ICDO i nie są członkami ICDO.
 • Białe Hełmy nie są nawet „konkretną” organizacją obrony cywilnej.
 • Białe Hełmy są „niewłaściwą” grupą obrony cywilnej.
 • Jedyną grupą obrony cywilnej uznaną przez ICDO i ONZ jest „oficjalna” obrona cywilna Syrii.

Posłuchaj pełnego nagrania dźwiękowego rozmowy tutaj:

Zachodnia opinia publiczna została zwiedziona będąc przekonaną, że Białe Hełmy są jedyną syryjską grupą obrony cywilnej. W ten sposób „zniknęło” ponad 4000 PRAWDZIWYCH pracowników Syryjskiej Obrony Cywilnej, którzy codziennie narażają swoje życie dla ratowania syryjskich cywili atakowanych przez rozmaite frakcje terrorystyczne, które zaatakowały Syrię. Projekt Białych Hełmów stworzony przez państwa NATO i Zatoki Perskiej, jest konstruktem fałszywej narracji najwyższego kalibru.

Syryjskie świadectwo barbarzyństwa Białych Hełmów

Podczas moich wywiadów przeprowadzonych w sierpniu 2016 r. z PRAWDZIWĄ Syryjska Obroną Cywilną, zostałam poinformowana, że Nusra Front i związani z nim „umiarkowani rebelianci”, którzy zaatakowali tereny takie jak wschodnie Aleppo, Raqqa, Deir Ezzor i Idlib, zmasakrowali członków PRAWDZIWEJ Syryjskiej Obrony Cywilnej, oraz skradli większość ich wyposażenia na tych obszarach, w tym wozy strażackie i karetki pogotowia.

Wiele z tych uzbrojonych grup zostało później członkami Białych Hełmów. Relacje PRAWDZIWEJ Syryjskiej Obrony Cywilnej zasugerowały, że Białe Hełmy działają jako wsparcie dla Nusra Front, ISIS i innych silnie uzbrojonych grup terrorystycznych określanych jako „umiarkowani bojownicy”.

W sierpniu 2016 r. przeprowadziłam krótkie wideo nagranie z dr. Bassem Hayakiem ze Stowarzyszenia Medycznego Aleppo, z siedzibą w zachodnim Aleppo. Dr Hayak powiedział mi, że jego rodzina uwięziona we wschodnim Aleppo, nigdy nie widziała Białych Hełmów, dodając, że agendy ONZ działające nadal we wschodnim Aleppo, takie jak SARC (Syryjski Arabski Czerwony Półksiężyc), również nie spotkały Białych Hełmów.

W grudniu 2016 r. byłam we wschodniej części Aleppo, kiedy to żołnierze SAA i ich sojusznicy wyzwolili teren okupowany przez Nusra Front. Udało mi się przeprowadzić wywiady z wolontariuszami SARC, którzy również zaprzeczyli, aby kiedykolwiek spotkali Białe Hełmy podczas pracy w tych dzielnicach Aleppo.

Świadectwo to zostało dodatkowo potwierdzone przez oświadczenia cywili, które zebrałam podczas pobytu we wschodniej części Aleppo, odwiedzając każdą dzielnicę odbitą przez SAA.

Wszyscy cywile, z którymi rozmawiałam, czyli ponad 50 osób ze wszystkich okręgów wschodniego Aleppo, byli zdezorientowani w momencie kiedy zapytałam ich, czy znają Białe Hełmy. Kiedy zapytałem, czy wiedzą o tej grupie obrony cywilnej, ich natychmiastowa odpowiedź brzmiała „tak, tak, Obrona Cywilna należąca do Nusra Front”.

Powiedziano mi, że Białe Hełmy nie pomagają cywilom, że są grupą wsparcia dla Nusra Front, Ahrar Al Sham i Nour al Din Zinki. Niektórzy opowiadali , że są złodziejami, oraz że okradają ciała zmarłych. Jeden z mężczyzn powiedział reporterce Lizzie Phelan z RT, że zabili jego niemowlę wstrzykując powietrze do jej żył. Powiedziano mi, że podczas pięcioletniej okupacji nie było możliwości skorzystania z opieki medycznej przez ludność cywilną. Wiele z tych zeznań dotyczących Białych Hełmów zostało zebranych w jednym filmie.

Zobacz, jak syryjscy cywile zeznają o naturze i charakterze działań Białych Hełmów:

Pierre Le Corf, francuski obywatel pracujący jako niezależny wolontariusz w Aleppo, sfilmował główną siedzibę Białych Hełmów we wschodnim Aleppo po tym, jak Białe Hełmy porzuciły cywilów, których obiecali chronić podczas prawie pięcioletniej okupacji terrorystycznej. Wyruszyli ze wschodniego Aleppo w autobusach, które służyły również do ewakuacji uzbrojonych grup, w tym Nusra Front. Ewakuacje te miały miejsce w grudniu 2016 r., w ramach umowy o amnestii i pojednaniu z rządem syryjskim, która zezwalała na bezpieczne przejście uzbrojonych bojowników do Idlib.

Film Le Corfa pokazuje nam, że siedziba BH została zintegrowana z kompleksem Nusra Front oraz innymi grupami terrorystycznymi.

Budynek mieszczący zarówno Nusra Front, jak i Białe Hełmy był wcześniej szkołą. Zazwyczaj grupy terrorystyczne zajmują szkoły oraz szpitale, po czym zamieniają je na bazy wojskowe, sądy szariackie, więzienia, izby egzekucyjne i składy amunicji. To centrum BH było wcześniej przedstawione w dokumencie Al Jazeera, który ukazał się 14 sierpnia 2016 roku. Film opisał Białe Hełmy jako bezinteresownych, humanitarnych ratowników:

… ten film o „Białych Hełmach” jest rzadką historią, opisująca pracowników humanitarnych pracujących bez wytchnienia w celu ochrony ludzi. Ukazuje dlaczego ryzykują życiem by ratować obcych im ludzi … „

Być może nie jest zaskakującym fakt, że film ten nie ujawnił bliskości uzbrojonych terrorystów z Nusra Front, znajdujących się w sąsiedztwie siedziby BH, ani też nie podjął tematu ich bliskiej współpracy, jak opisali to syryjscy cywile z którymi rozmawiałam we wschodnim Aleppo.

Inscenizowane sceny ratowania, dzieci używane jako narzędzia propagandowe

Przy wielu okazjach, Białe Hełmy zostały zdemaskowane podczas akcji ratunkowych dla potrzeb dokumentacji wideo-fotograficznej, ponownego użycia zdjęć dzieci i różnych incydentów z konfliktu w Syrii, w celu podtrzymania ich narracji, dokonują manipulacji zapisami wideo w sposób, który wprowadza w błąd w danej scenie, a nawet używając fałszywych zdjęć.

Istnieje wiele udokumentowanych przykładów, ale być może najnowsze i najbardziej niepokojące zostały ujawnione w dochodzeniu przeprowadzonym przez SWEDHR (Szwedzcy Lekarzy ds. Praw Człowieka), w którym przeanalizowano raport wideo Białych Hełmów na temat rzekomych ataków chemicznych z użyciem chloru z marca 2015 r. Film BH został zaprezentowany w ONZ podczas kolejnej zamkniętej sesji, zainicjowanej przez byłą amerykańską ambasador przy ONZ Samantha Power. Ten film podobno „doprowadził urzędników ONZ do łez”.

Film przedstawia trójkę nagich, martwych dzieci leczonych z powodu wdychania chloru. Najmłodsze dziecko ma strzykawkę z igłą umieszczoną w klatce piersiowej, która jest chaotycznie poruszana, zanim zostanie wyjęta. Wygląda na to, że dziecko umierało w trakcie nagrywania tej sceny.

SWEDHR przeanalizował film z profesjonalnej, medycznej oraz etycznej perspektywy i doszedł do następujących wniosków:

 • „Po zbadaniu materiału wideo, stwierdziłem, że działania jakim zostały poddane dzieci, (niektóre z nich nie dające oznak życia), były dziwaczne, niemedyczne, nie ratujące życia, a nawet przyniosły efekty przeciwne do zamierzonych pod względem ratowania życia dzieci”. – Dr Leif Elinder
 • „Zastrzyk podskórny z adrenaliną … nie jest prawidłowo wykonywany i mógłby doprowadzić do śmierci dziecka, jeżeli nie było ono juz martwe w momencie wykonywania zastrzyku”.
 • SWEDHR doszedł do wniosku, że poziom płynu w strzykawce nie zmienia się w materiale zdjęciowym – w związku z tym dziecko jest nakłuwane igłą bez wyraźnego powodu.
 • „Myślę, że nawet z tego bardzo krótkiego materiału wideo widzimy, że to dziecko ma obniżony poziom świadomości: nie wydaje dźwięków, nie mruga oczami, a jego jedynymi ruchami jest odwrócenie głowy na bok i otwarcie ust, zanim całkowicie przestanie oddychać. To wygląda raczej na depresję oddechową niż na uszkodzenie płuc, wydaje się zbyt śpiący, by oddychać. Myślę, że najbardziej prawdopodobną diagnozą jest przedawkowanie leków powodujące obniżony poziom świadomości i depresję oddechową. Opiaty są najbardziej prawdopodobną klasą leku, które to powodują. Chlor powoduje ostre uszkodzenie dróg oddechowych, ale nie powoduje (w żadnym ze źródeł, które przeczytałem) obniżenia poziomu świadomości: ofiara stara się oddychać aż do końca. „

Konsekwencje tych wniosków są przerażające. Czy Białe Hełmy wykorzystały już martwe dzieci jako rekwizyty propagandowe? Dlaczego to śledztwo nie zostało wyemitowane przez główne media?

Profanacja ciał Syryjskiej Arabskiej Armii

… trzeba też odnotować godność z jaką się odnoszą do tych, którzy stracili życie w Syrii”- Joanna Natasegara, laureatka Oscara odpowiedzialna za film dokumentalny o Białych Hełmach produkcji Netflix.

Zrzut ekranu z filmu przedstawiającego Białe hełmy stojące na ciałach żołnierzy armii syryjskiej, których buty zostały skradzione lub zdjęte.

Białe Hełmy zostały sfilmowane, kiedy wyrażały się o ciałach Syryjskiej Arabskiej Armii jako „śmieciach”, a jeden konkretny film pokazuje ich stojących na stosie ciał żołnierzy SAA, których buty zostały zdjęte lub skradzione. Białe Hełmy wyrażają się na temat ciał w sposób zdecydowanie negatywny, czyniąc znaki „V”, w momencie gdy ciężarówka odjeżdża wraz z Białymi Hełmami wciąż stojącymi na szczycie rozkładających się ciał syryjskich żołnierzy.

Zrzut ekranu z filmu

Pomimo dowodów obarczających Białe Hełmy, ich konsultanci PR ogólnie rzecz biorąc, nadal utrzymują tę samą retorykę:

Kiedy spadają bomby, Białe Hełmy ruszają do akcji. W miejscu w którym usługi publiczne przestają funkcjonować, ci nieuzbrojeni wolontariusze ryzykują życiem, aby pomóc każdemu w potrzebie, bez względu na religię lub przynależność polityczną. „- Arabia Orient News

Rzekomo nieuzbrojone Białe Hełmy to uzbrojeni bojownicy

Istnieje wiele udokumentowanych i zarchiwizowanych zdjęć, które pokazują, że wolontariusze BH noszą broń lub pozują z bronią razem z uzbrojonymi grupami milicji w Syrii, w tym w Nusra Front.

Zdjęcia pochodzące z profilu Białych Hełmów na Facebooku, przedstawiające Mohammada Jnueda trzymającego flagę Nusra Front.

Oświadczenie Białych Hełmów, w tym nawet od samego Jamesa Le Mesuriera mów, że niektórzy z Białych Hełmów są „byłymi bojownikami”, którzy ujrzeli światło i zreformowali się, poświęcając się bezinteresownej sprawie i stając się „zbawcami całej ludzkości”

Tak, kilku członków Białych Hełm było dawniej bojownikami, ale porzucili broń i teraz ratują życie. Ludzie się zmieniają. Tylko dlatego, że nie wyczyścili historii swoich profili społecznościowych z obrazów i haseł od momentu, kiedy chwycili za broń, nie oznacza to, że nadal walczą.”- Wywiad z udziałem Jamesa Le Mesuriera w Middle Ground.

Jednak liczba zdjęć dostępnych na kontach społecznościowych BH opowiada zgoła inną historię. Na wielu profilach ich właściciele wręcz szczycą się z przynależności do ekstremistycznych frakcji, które działają razem z Białymi Hełmami. Z pewnością należy im się dalsze dochodzenie, które jest w interesie obiektywnego przedstawienia wydarzeń w Syrii.

Mo’ad Baresh w swojej podwójnej roli jako członek Białych Hełmów i ekstremista związany z Nusra Front. (Foto: Clarity of Signal / 21st Century Wire)

W marcu 2016 r. członek Białych Hełmów Mo’ad Baresh zginął w walce przeciwko Syryjskiej Arabskiej Armii w bitwie o Chana Toumana w południowym Aleppo. Baresh nie był zwykłym Białym Hełmem, co widać na podstawie materiałów wideo zebranych przez dziennikarza śledczego Khaleda Iskefa. Baresh był w rzeczywistości jednym z wielu terrorystów kontrolowanych przez Nusra Front w Aleppo. Zamiast „byłego wojownika”, Baresh był kolejnym w długiej liście Białych Hełmów, którzy nosili biały hełm, aby ukryć swoje zbrodnie przeciwko Syryjczykom.

Maszyna PR stojąca za Białymi Hełmami

Publiczne pochlebstwa otaczające Białe Hełmy, są wynikiem wielomilionowej kampanii marketingowej i medialnej prowadzonej za pośrednictwem sieci finansowanej przez George’a Sorosa i różne amerykańskie, brytyjskie oraz bliskowschodnie przedsiębiorstwa. Sieć PR składa się z Avaaz, Purpose, Syria Campaign i White Helmets, i jest szczegółowo opisana przez Cory Morningstar i Rick Sterling w poszczególnych artykułach:


Infografika z artykułu Ricka Sterlinga na temat Białych Hełmów

Brak profesjonalnych ekspertyz

Analitycy zauważyli, że Białe Hełmy nagrywają średnio cztery lub pięć filmów dziennie, przedstawiając ich „bohaterskie działania ratunkowe„. PRAWDZIWA Syryjska Cywilna Obrona oceniła te filmy i poddała w wątpliwość, czy Białe Hełmy są ekspertami ds. poszukiwań i ratownictwa w terenie zabudowanym.

Wykryli różne odstępstwa, w tym użycie ciężkiego sprzętu w momencie, w którym nie nadaje się on do szukania ofiar w zawalonych budynkach, a także niewłaściwe traktowanie rannych. Wiele procedur ratunkowych tej grupy również zostało zakwestionowanych. Białe Hełmy rzadko podróżują bez dużego zespołu operatorów kamer. Syryjska Obrona Cywilna nie skupia się na swoim wizerunku, kiedy jest pod zbyt dużą presją w trakcie ratowania życia.

Ten film z „kolekcji” BH, jest przykładem użycia ciężkiego sprzętu przez ratowników w momencie poszukiwań zasypanych osób. Jak już zauważyłam w poprzednim artykule, użycie mechanicznej koparki i młotów pneumatycznych w tak delikatnym środowisku jest niewłaściwe i zagraża życiu, chyba, że Białe Hełmy wiedzą dokładnie, gdzie znajdują się ciała.

Niedawny wywiad Ron Paul Liberty Report z byłym, głównym inspektorem ds. Broni w Iraku Scottem Ritterem, dodatkowo ujawnił absurd, który był udziałem Białych Hełmów, kiedy omówił ich rolę w rzekomych atakach broni chemicznej w Khan Sheikhoun w kwietniu 2017 r. Te rzekome ataki spowodowały, że prezydent Donald Trump zadecydował o wystrzeleniu 59 pocisków Tomahawk w terytorium Syrii.

Niektórzy powiedzieliby, że Białe Hełmy rzeczywiście zasługują na Oscara za ich umiejętności aktorskie i produkcje wideo. W listopadzie 2016 r. ukazało się wideo pokazujące, gdzie Białe Hełmy najwyraźniej uczestniczą w internetowym wyzwaniu wideo „Mannequin Challenge„. Jednak prawdziwość tego twierdzenia została zakwestionowana przez wielu, którzy wierzą, że to wideo pokazuje Białe Hełmy w czasie pracy w „studio”, w taki właśnie sposób tworząc swoją propagandę.

Białe Hełmy twierdzą, że uratowały ponad 90 000 istnień ludzkich. Jednak nie ma żadnej dokumentacji na ten temat. Żadnych nazwisk, żadnych zapisów. Przy całym wsparciu logistycznym i finansowym tej grupy, z których znaczna część pochodzi bezpośrednio lub pośrednio z kieszeni podatników, powinien istnieć pewien stopień odpowiedzialności za ich dziwaczne deklaracje.

W otwartym liście do Nowej Demokratycznej Partii Kanady, emerytowany profesor John Ryan stanowczo zaprotestował przeciwko wsparciu NDP w sprawie nominacji do Pokojowej Nagrody Białych Hełmów we wrześniu 2016 r. Ryan wyraził podobne obawy do moich w swoim liście:

To same Białe Hełmy twierdzą, że uratowały 60 000 cywilów, nie zostało to zweryfikowane przez żadne inne źródło. Pomimo tak typowego konfliktu interesów, poszukiwanie niezależnych dowodów i dyskwalifikujące oświadczenia walczących stron w Syrii było ignorowane przez wiekszość zachodnich mediów. W związku z tym twierdzenia Białych Hełmów bez jakiejkolwiek ich weryfikacji są bez znaczenia.”

Wnioski: kim naprawdę są Białe Hełmy, kto za nimi stoi i co zamierzają

Podsumowując, dowody te wskazują na to, iż Białe Hełmy są amerykańskim, brytyjskim i unijnym tworem, a nie niezależną organizacją pozarządową. Jest to organizacja z wielomilionowymi funduszami, finansowana przez rządy, które są zaangażowane militarnie lub finansowo w syryjski konflikt. Nikt nie może nazywać tego oddolną syryjską organizacją.

Istnieje prawdziwa obrona cywilna Syrii, która jest tymczasem ignorowana przez zachodnie media. Działając równolegle z BH, istnieje ogromna sieć zbiórek pieniężnych skonstruowana w celu zbierania funduszy, które są następnie przekazywane do Białych Hełmów, w celu zastąpienia autentycznej Syryjskiej Obrony Cywilnej w umysłach zachodnich społeczności. Prawdziwa Syryjska Obrona Cywilna, cierpi niedostatek przez sankcje USA i UE, podczas gdy Białe Hełmy nigdy nie zostały dotknięte tymi sankcjami – ich łańcuch dostaw przez Turcję jest nieprzerwany.

Według ostrożnych szacunków, fundusze BH sięgają obecnie ponad 150 milionów dolarów, czyli znacznie więcej, niż jakakolwiek prawdziwa organizacja humanitarna potrzebowałaby w ciągu dekady, a tym bardziej w ciągu trzech lat. Podatnicy z krajów finansujących to przedsięwzięcie, mają prawo wiedzieć dokładnie, na co i kogo ich pieniądze są przeznaczane.

Dowody wskazują, że Białe Hełmy są sekciarskie a nie bezstronne, jak twierdzą. W wielu przypadkach są uzbrojeni – nie bez broni, jak twierdzą. Materiały promocyjne wyprodukowane dla BH, takie jak najnowszy film dokumentalny Netflix, są często produkowane poza Syrią, zazwyczaj w Turcji, oraz z materiałów nagrywanych w terenie, dostarczanymi tylko przez Białe Hełmy. Kto zweryfikował autentyczność tych nagrań?

Białe Hełmy karmią wszystkich obrazami „humanitarnej katastrofy” i „zbrodni wojennych” te same zachodnie narody, które je finansują, oraz polityków i media, które używają tej narracji w wyraźnym celu lobbowania za USA / UK na rzecz promowana strefy zakazu lotów w Syrii. Niedawna historia uczy nas, że utworzenie takiej strefy niesie ze sobą zagrożenie zredukowania Syrii do „upadłego państwa” w libijskim stylu.

Białe Hełmy, rzekomo są bezstronną i apolityczna organizacją, skutecznie prowadzącą kampanię na rzecz eskalacji wojny w Syrii. Samo to powinno zdyskwalifikować Białe Hełmy z określania ich jako organizacja humanitarna.

Jeden z fundatorów filmu dokumentalnego Netflixa, wycofał znaczne fundusze z projektu w październiku 2016 r. Fundacja Threshold opublikowała oświadczenie dotyczące uzasadnienia jej wycofania:

Od czasu kiedy dowiedzieliśmy się, że podmiot filmu (organizacja Białych Hełmów) i inni zaangażowani w ten film, opowiadają się za rozwiązaniami, które mogłyby pociągnąć za sobą międzynarodowe siłyzbrojne,oraz eskalację przemocy”.


Pełne oświadczenie z Fundacji Threshold. (Zrzut ekranu)

W wywiadzie dla telewizji RT w programie Going Underground, wybitny filmowiec John Pilger opisał Białe Hełmy jako „kompletnie propagandową konstrukcję”.

Wiele kampanii BH zostało zdyskredytowanych jako fikcja, a jednak są one używane przez koalicję U.K./U.S., jako uzasadnienie dla podtrzymania sankcji ekonomicznych i dyplomatycznych, które są karą dla wszystkich Syryjczyków. W międzyczasie koalicja USA nadal wyposaża i zbroi różne grupy bojówek działających w Syrii, w tym w Nusra Front.

Służy to zapewnieniu jeszcze większego cierpienia i rozlewu krwi w Syrii, oraz opóźnia możliwość jakiegokolwiek, rzeczywistego i pokojowego rozwiązania. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie pełnego, międzynarodowego dochodzenia w sprawie Białych Hełmów, jako części autentycznego procesu pokojowego w Syrii.

Zrzut ekranu z filmu „Manekin Challenge” Białych Hełmów

Tłum myśli obrazami, a sam obraz wywołuje serię innych obrazów, nie mających logicznego związku z pierwszym … Tłum ledwo rozróżnia subiektywizm od obiektywizmu. Przyjmuje jako prawdziwe obrazy przywoływane w jego umyśle, choć najczęściej mają tylko bardzo daleką relację z obserwowanymi faktami ……………………….. Tłumy, które potrafią myśleć tylko obrazami, mogą być pod wrażeniem tylko innych obrazów. – Gustav Le Bon. Tłum: Studium popularnego umysłu

Część druga tej serii ujawni związki Białych Hełmów z Nusra Front i ich udział w okrucieństwach na terenie Syrii, ze szczególnym uwzględnieniem wschodniego Aleppo. Autor ujawni dokumenty i dowody znalezione w opuszczonych siedzibach Białych Hełmów, w różnych dzielnicach wschodniego Aleppo, oraz zademonstruje, że Białe Hełmy niezmiennie pracowały obok al-Kaidy, a nawet współdzieliły obiekty i budynki razem z nimi.

Autor także przyjrzy się źródłom finansowania z których korzysta grupa, w oparciu o dowody ujawnione podczas jej śledztwa na terenie w Aleppo. W końcu ujawni niektóre z bardziej kultowych kampanii propagandowych, które okazały się oparte na kłamstwach, mające na celu ułatwienie eskalacji wojsk NATO i państw Zatoki Perskiej, oraz zwiększenie pseudo-humanitarnej interwencji w Syrii.

Vanessa Beeley

Tłumaczenie: Enigmatis
Artykuł pochodzi z http://www.mintpressnews.com