Jak dowiedział się The Electronic Intifada, Izraelskie uzbrojenie trafia do silnie uzbrojonej neo-nazistowskiej milicji na Ukrainie. Na internetowej stronie batalionu Azov, można zobaczyć karabiny Tavor na izraelskiej licencji w rękach faszystowskiej grupy, podczas gdy izraelscy obrońcy praw człowieka protestowali przeciwko sprzedaży broni na Ukrainę, argumentując, że broń ta może ostatecznie znaleźć się w rękach antysemickich bojówek.

Batalion Azov wykorzystuje symbol nazistowskiego Wolfsangel jako swoje logo. Jego założyciel Andrij Biletsky (w środku) przeforsował w ukraińskim parlamencie ustawę zakazującą „mieszania ras” . (Azov / Twitter)

W liście „o licencjach przekazanych Ukrainie” uzyskanym przez The Electronic Intifada, izraelska agencja ds. eksportu broni w ministerstwie obrony mówi, że „ostrożnie udziela licencji” eksporterom broni „w pełnej koordynacji z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i innymi jednostkami rządowymi.” List z 26 czerwca został wysłany w odpowiedzi do izraelskiego prawnika Eitay Mack, który napisał szczegółowe żądanie, domagając się aby Izrael zakończył wszelką pomoc wojskową dla tego kraju.

Obecny oficjalny status batalionu Azov, który znajduje się w składzie ukraińskich sił zbrojnych oznacza brak możliwości weryfikacji, czy „izraelska broń i szkolenie” nie są używane „przez antysemickich lub neonazistowskich żołnierzy” – jak zauważył Mack oraz 35 innych działaczy na rzecz praw człowieka. Ponadto wskazali, że ukraińskie siły zbrojne używają karabinów wyprodukowanych w Izraelu „i są szkolone przez Izraelczyków”, co wynika z oficjalnych izraelskich raportów. Szef izraelskiej agencji ds. eksportu broni nie zaprzeczył istnieniu takowych raportów, co więcej, nie zgodził się na omówienie możliwości anulowania licencji na broń, zasłaniając się względami „bezpieczeństwa”.

Tymczasem Racheli Chen, szefowa agencji, potwierdziła Mack’owi, że „uważnie przeczytałam jego list”, który podkreśla faszystowską naturę batalionu Azov i doniesienia o izraelskiej broni i szkoleniu jakie otrzymał. Zarówno pismo ministerstwa obrony, jak i pierwotny wniosek Macka można przeczytać w poniższym hebrajskim oryginale.

Izraelskie karabiny na Ukrainie

Fakt, że izraelska broń trafia do ukraińskich neonazistów, jest wspierany przez internetową propagandę Azov. Na swoim kanale YouTube Azov opublikował wideo „recenzję” wyprodukowanych na ukrainie kopii dwóch licencjonowanych izraelskich karabinów Tavor – zobacz w tym filmie:

Zdjęcie na stronie Azowa pokazuje również Tavora w rękach jednego z oficerów milicji. Karabiny produkowane są na licencji Izrael Weapon Industries i jako takie byłyby autoryzowane przez izraelski rząd. IWI sprzedaje Tavora jako „główną broń” izraelskich sił specjalnych. Został on użyty w ostatnich masakrach nieuzbrojonych Palestyńczyków biorących udział w protestach Wielkiego Marszu Powrotu w Gazie. FORT to ukraińska państwowa firma zbrojeniowa, która produkuje karabiny na licencji, oferowała Tavora na swojej stronie internetowej w czasie pisania tego artykułu. Po opublikowaniu go, oferta została usunięta. Logo Israel Weapon Industries pojawia się również na stronie internetowej Fort’u, w dziale „Nasi partnerzy„.

Zaczynając jako gang faszystowskich ulicznych bandytów, Batalion Azov stał się jedną z kilku skrajnie prawicowych bojówek, które teraz zostały włączone jako jednostki do Gwardii Narodowej Ukrainy. Zdecydowanie antyrosyjski Azow walczył z policją podczas protestów „Euromajdanu” w stolicy w Kijowie w 2013 roku, które były zainicjowane przez USA i wspierane przez UE. Protesty i zamieszki przyczyniły się do zamachu stanu w 2014 r., który usunął prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza.

To zdjęcie pochodzi ze strony internetowej Azova i pokazuje oficera neonazistowskiej milicji uzbrojonego w wersję izraelskiego karabinu Tavor. Tavor jest wytwarzany na licencji izraelskiej przez Fort – ukraińskiego producenta broni.

Kiedy rozpoczęła się wojna domowa na wschodniej Ukrainie przeciwko wspieranym przez Rosjan separatystom, nowy rząd wspierany przez Zachód poparł bojówki Azova. Milicja ta wkrótce znalazła się pod jurysdykcją ukraińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych i stoczyła jedne z najbardziej intensywnych walk na froncie przeciwko separatystom.

Grupa jest oskarżona przez ONZ i organizację Human Rights Watch o popełnienie zbrodni wojennych przeciwko prorosyjskim separatystom podczas toczącej się wojny domowej we wschodnim regionie Donbasu, w tym o tortury, przemoc na tle seksualnym i atakowanie cywilnych budynków.

Dziś batalionem rządzi Arsen Avakov, minister spraw wewnętrznych Ukrainy. Według BBC płaci on swoim żołnierzom i wyznaczył jednego z przywódców batalionu Vadyma Trojana na jego zastępcę sprawującego kontrolę nad ukraińską policją. W ubiegłym roku Avakov spotkał się z izraelskim ministrem spraw wewnętrznych Aryehem Deri, aby omówić „owocną współpracę”.

Młody założyciel i pierwszy dowódca wojskowy Azova Andrij Biletsky, jest dziś parlamentarzystą w ukraińskim parlamencie. Jak wyjaśnił dziennikarz Max Blumenthal w The Real News, w lutym Biletsky „obiecał przywrócić honor białej rasy” i wprowadził zaawansowane prawa zabraniające „mieszania ras”.

Według The Telegraph, Biletsky w 2014 roku napisał, że „historyczną misją naszego narodu w tym krytycznym momencie, jest poprowadzenie białych ras świata w ostatecznej krucjacie dla ich przetrwania. Krucjacie prowadzonej przeciwko semickim podludziom„.

Podczas ubiegłorocznego obozu treningowego dla dzieci The Guardian zauważył, że kilku instruktorów z batalionu Azov, miało nazistowskie i inne rasistowskie tatuaże, w tym swastykę, symbol czaszki SS a takie napisy „Biała duma”. Jeden z żołnierzy Azov wyjaśnił The Guardian’owi, że walczy z Rosją, ponieważ „Putin jest Żydem”. Rozmawiając z The Telegraph, kolejna osoba wychwalająca Adolfa Hitlera powiedziała, że homoseksualizm jest „chorobą psychiczną”, a skala Holocaustu „pozostaje otwartą kwestią”.

Sierżant batalionu Azov powiedział kiedyś „ze śmiechem” w wywiadzie dla USA Today, że „nie więcej niż połowa jego towarzyszy to naziści”. Rzecznik prasowy Azov próbując pomniejszyć skalę zjawiska twierdził, że „tylko 10-20 procent” członków tej grupy to naziści. Niemniej jednak, sierżant „przysięgał, że gdy wojna się skończy, jego towarzysze będą maszerować na stolicę – Kijów, by obalić rząd uważany za skorumpowany”. Po tym, jak założyciel batalionu Azov Andrij Biletsky wstąpił do parlamentu, zagroził, że go rozwiąże. „Wierzcie mi na słowo”, powiedział, „zebraliśmy się tutaj, aby rozpocząć walkę o władzę.”

Te obietnice zostały złożone w 2014 r., ale są już wczesne oznaki ich spełnienia.

W tym roku batalion założył nową „Narodową milicję”, aby sprowadzić wojnę domową. Ta dobrze zorganizowana grupa, znajduje się na czele wzrastającej fali rasizmu i antysemickiej przemocy na Ukrainie. Prowadzona przez weteranów wojskowych specjalizuje się w pogromach i bandyckim egzekwowaniu swoich politycznych planów. Z początkiem tego miesiąca, ubrani w kominiarki i uzbrojeni w topory i kije baseballowe członkowie grupy, zniszczyli obóz romski w Kijowie. W filmie na YouTube, podobno nagranym przez samych Azovskich zbirów, policja pojawia się pod sam koniec zniszczenia obozu. Policja przygląda się i nic nie robi, a w tym czasie bandyci krzyczą: „Chwała narodowi! Śmierć wrogom! „

Minister obrony Izraela Avigdor Lieberman (po lewej) spotkał się w zeszłym roku z ukraińskim premierem, aby omówić zacieśnienie współpracy wojskowej. (Ukraiński portal rządowy)

Izraelska pomoc wojskowa dla Ukrainy i jej neonazistów, naśladuje podobne programy Stanów Zjednoczonych i innych państw NATO, w tym Wielkiej Brytanii i Kanady. Mający obsesje na punkcie pokonania Rosję postrzeganej jako zagrożenie, kraje te chętnie pomagają nawet niekryjącym swoich nazistowskich sympatii bojownikom – pod warunkiem, że walczą po ich stronie.

To przypomina powrót do czasów poczatku zimnej wojny, kiedy CIA wspierała faszystów i hitlerowców, by ci po przeniknięciu z Austrii na Węgry w 1956 roku, zaczęli mordować węgierskich Żydów komunistów a także węgierskich Żydów jako „komunistów”.

Ostatnie wpisy na stronach internetowych Azova, dokumentują czerwcowe spotkanie z kanadyjskim attaché wojskowym, pułkownikiem Brianem Irwinem.

Według Azov, Kanadyjczycy zakończyli briefing wyrażając „swoje nadzieje na dalszą owocną współpracę”. Irwin potwierdził otrzymanie e-maila od The Electronic Intifada, ale nie odpowiadał na pytania dotyczące swojego spotkania z faszystowską milicją. Rzecznik kanadyjskiego departamentu obrony wysłał później oświadczenie, że kanadyjskie „szkolenie ukraińskich sił zbrojnych poprzez operację Unifier, kładzie nacisk na elementy praw człowieka”. Stwierdził, że Kanada „jest zdecydowanie przeciwna gloryfikacji nazizmu i wszelkich form rasizmu”, ale „każdy kraj musi uporać się z trudnymi okresami ze swojej przeszłości”. Rzecznik, który nie podał nazwiska napisał, że kanadyjskie szkolenie „obejmuje stały dialog na temat rozwoju różnorodnej i pluralistycznej Ukrainy”. Oświadczenie nie mówiło nic o tym, jak przebiega domniemane kanadyjskie szkolenie w zakresie różnorodności w szeregach batalionu Azov.

Częścią spotkania pułkownika Irwina było spotkanie z dyrektorem akademii szkolenia oficerów batalionu Azov, instytucji nazwanej na cześć prawicowego ukraińskiego nacjonalisty Yevhen Konovalets. Konovalets jest jednym z idoli grupy, którego portret często znajduje się wśród ikonografi wojskowej jednostki. Konovalets był założycielem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), która później stała się członkiem nazistowskich Niemiec podczas inwazji na Związek Radziecki. OUN brał udział w słynnej masakrze lwowskiej w 1941 r., kiedy naziści dokonali inwazji na terytorium Związku Radzieckiego. Podczas pogromu tysiące Żydów zostało zmasakrowanych w obecnie ukraińskim mieście.

Pomoc USA dla nazistów

Kanada nie jest oczywiście jedynym sprzymierzeńcem NATO, który wysyła broń na Ukrainę. Jak donosił Max Blumenthal, dla Azowa dostarczono broń amerykańską, w tym granatniki z napędem rakietowym i szkolenia.

Pod naciskiem Pentagonu, klauzula znajdująca się w corocznie nowelizowanym budżecie obronnym USA zakazująca udzielania pomocy wojskowej Ukrainie, jeśli zostanie ona przeznaczona dla batalionu Azov, była wielokrotnie zawieszana. Trwało to przez pełne trzy lata, zanim senator partii demokratycznej Ro Khanna i inni przepchnęli zakaz na kolejny rok.

Te działania Khanna zostały nazwane w Waszyngtonie jako „wyprzedaż na K Street”, który „trzymał brudną bieliznę Putina”. Pomimo nałożonego zakazu, status batalionu Azov jako oficjalnej jednostki ukraińskich sił zbrojnych pozostaje niejasny. W 2014 r. izraelskie grupy lobbujące ADL i Centrum Szymona Wiesenthala, odmówiły poprzednio pomocy grupom neonazistowskim na Ukrainie.

Obecnie usunięte zdjęcie ze strony Azov przedstawiające licencjonowany przez USA granatnik RPG, którego egzemplarze trafiły do neonazistowskiej milicji.

ADL twierdził, że „powinniśmy skupić się na Rosji”, podczas gdy Centrum Wiesenthala wskazał na fakt, że inne skrajnie prawicowi liderzy odbywali spotkania w izraelskiej ambasadzie na Ukrainie, jak gdyby w jakiś sposób zostali tymczasowo zwolnieni z ich antysemickich poglądów. Próby podejmowane przez niektórych kongresmanów mające na celu zakazać amerykańskiej pomocy wojskowej nazistom na Ukrainie, mogą wyjaśnić pomoc wojskową ze strony Izraela. „Pogłębienie współpracy wojskowo-technicznej” Izraela z Ukrainą i jego faszystowskimi bojówkami, jest prawdopodobnie sposobem mającym pomóc jej partnerom w Białym Domu, a to kolejny aspekt rosnącego syjonistycznego sojuszu białych suprematystów.

Izrael na przestrzeni lat działał jako użyteczna droga obejścia, dzięki której prezydenci USA oraz CIA mogą ominąć ograniczenia narzucone przez Kongres dla pomocy różnym niewygodnym ugrupowaniom i rządom na całym świecie. W Ameryce Łacińskiej lat 80, włączając w to aferę Contras, walczono przeciwko lewicowemu, rewolucyjnemu rządowi Nikaragui, a także w szeregu innych latynoamerykańskich krajów, gdzie CIA tworzyła faszystowskie oddziały śmierci i dyktatury wojskowe. Izrael obejmował swym zasięgiem także reżim apartheidu w Afryce Południowej, którego izraelskie rządy zarówno „syjonistów z lewej strony sceny politycznej”, jak i prawicowy Likudnik uzbrajały od dziesięcioleci.

Cytowany w książce Niebezpieczne związki autorstwa Andrew i Leslie Cockburn, jeden z byłych członków izraelskiego parlamentu generał Mattityahu Peled, przedstawił to w zwięzły sposób: „W Ameryce Środkowej, Izrael odwala „brudną robotę” jako podwykonawca dla administracji USA. Izrael działa jako wspólnik i ramię Stanów Zjednoczonych”.

Wśród alarmującego wzrostu antysemityzmu i neonazizmu, Izrael zdaje się teraz odtwarzać tę rolę we wschodniej Europie.

Asa Winstanley

Tłumaczenie Enigmatis

Artykuł ukazał sie na https://electronicintifada.net

https://mrenigmatis.files.wordpress.com/2019/02/israeli-mod-ukraine-letter.pdf
https://mrenigmatis.files.wordpress.com/2019/02/eitay-mack-ukraine-letter-redacted.pdf